Firemní pobočkové ústředny nepatří do šrotu

Má ji skoro každá firma. Pro velké společnosti je to nutnost, pro ty menší výhoda. Pobočkové telefonní ústředny umí směrovat telkomunikační provoz uvnitř firmy i navenek. Přináší mnoho užitečných funkcí a šetří peníze.

Firemní ústředna je řešením situace, kdy chceme firmu připojit k veřejné telefonní síti. Zároveň potřebujeme připojít celou firemní strukturu, tedy větší množství telefonních stanic (poboček). Pomocí ústředny tak vytvoříme komunikační uzel, pobočkovou telefonní ústřednu (zkratkou ji nazýváme PBX, Private branch exchange).t

Pobočková ústředna zvládá odbavit velké množství telefonních hovorů najednou. Slouží jako lokální telefonní síť, přes které si volají účastníci ve firmě. Protože hovory neprocházejí přes veřejnou síť, neúčtuje se hovorné. Taková zařízení jsou s námi desítky let, přepojování hovorů uvnitř i navenek zvládaly i nejstarší analogové ústředny.

Výhody moderních digitálních  ústředen však na jsou se škálou funkcí o světelné roky dále. Díky digitálním technologiím a internetu může být firmení telefonní síť rozkročená přes celou planetu – a účastníci si volají zdarma, jako kdyby seděli ve vedlejší kanceláři. Kvalitní ústředna dokáže také přenášet konferenční hovory, videohovory, umí pracovat s hlasovou poštou a přepojováním.

Podniková síť může být rozšířena o bezdrátový telefonní systém DECT, tedy jakousi vnitropodnikovou mobilní síť, kterou lze pokrýt třeba výrobní závod.

K ústřednám je vhodné dokoupit kompatibilní telefonní přístroje (tzv. systémové telefony) tak, aby byly využité všechny pokročilé funkce. Pro spojovatele se dodávají také speciální stanice s mnoha tlačítky pro lepší přepojování. K telefonům lze připojit náhlavní soupravy pro často telefonující pracovníky nebo telekonferenční sety do zasedacích místností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>